מחממי ידיים וצוואר, למקומות רחוקים וקרים…

יש לי אחות קטנה. לפני שבועיים היא יצאה לדרך, לטיול במזרח. היא ובן זוגה, שיחייה. ידעתי על זה מספיק זמן מראש. עשיתי הרבה תכניות והבטחתי המון הבטחות. ועדיין, כצפוי, סיימתי את המתנות והסריגות רק ברגעים האחרונים שלי איתם…
לפחות סיימתי (:

אז היבול הוא מחממי ידיים (שהם בעצם כפפות בלי אצבעות, כי סריגת כפפות שלמות במסרגה אחת יוצאת ממש, אבל ממש מסורבלת) ומחמם צוואר שיכול לשמש גם ככובע בשעות קשות, ובא לעזור בטרקים בהרים כשלא כל כך נוח להתעסק עם צעיף.

 בעניין מחממי הידיים
חשבתי שיהיה לי קל. זכרתי מחממי ידיים באתר של לוסי היקרה וחשבתי שכל שעלי לעשות הוא לבחור צבעים. מה עבר לי בראש? לא ברור…

לבחירת הצבעים פרשתי את שלל כדורי הצמר שנראו לי בעניין ולא בעניין, על הספות בסלון. יש לציין ש”למד”, בן זוגי היקר, התמודד יפה עם כדורי הצמר שתפסו כורסה + חצי ספה משך כמה ימים (גם אחרי שבחרתי, לא היה לי כוח לאסוף אותם). או שאולי הוא פשוט לא שם לב? הכל יכול להיות בבית הזה. בכל מקרה, לבסוף נבחרו שישה צבעים, צבעוניים במיוחד, כדי שכל המסטולות במזרח יקנאו באחותי ובמחממי הידיים הפסיכדליים שלה!!!

בחגיגיות ניגשתי לבלוג של לוסי, חיפשתי את מחממי הידיים הצבעוניים והיפים שלה והפעם גם התעמקתי בטקסט. לחרדתי הסתברו שני פרטים – אחד, אין ממש הוראות, ההוראות אומרות פחות או יותר לסרוג מלבן משורות של HDCים, לחבר בתפר בצד ולצאת לטרק. שתיים – בשיטה כזאת ממש מזניחים את חמימות האגודלים, ואגודליה של אחותי חשובים לי (לא ממש, אבל גם ככה אני לא רצינית ומשאירה את האצבעות שלה חשופות לקור כלבים אז ככה להשאיר את האגודל עירום נראה לי ממש פדיחה).

מה היה עושה בנאדם נורמלי – סורג מלבן מצבעים יפים, מחבר בתפר בצד, קושר בסרט ומקווה שאחותו לא תשים לב שיש סיכוי שינשרו לה האגודלים בקור.

לא אני. אני אשב ואנסה עד שיצא לי מה שרציתי. שבעיקרון זו ממש לא בעיה רק שזה לקח לי הרבה יותר זמן ממה שתכננתי. אבל, יש לי רק אחות אחת, אני צריכה לדאוג שיהיה לה חם…

אז אני אתן את ההוראות כמו שכתבתי לי תוך כדי, בתקווה שיהיה לכם מספיק ברור. אם משהו לא ברור – אתם מוזמנים להגיב פה למטה. מבטיחה לענות.

מחממי ידיים צבעוניים – ההוראות

המידה היא פחות או יותר מידת הידיים שלי… שזה היקף אמצע הזרוע של 19 ס”מ. להקטנה או הגדלה יש לשנות את מס’ עיני השרשרת ההתחלתיות, לנסות לזרום עם השינויים בהמשך ולקוות לטוב…

אני סרגתי כפפות ארוכות יחסית (שמגיעות עד אמצע הזרוע), אבל אתם ממש לא חייבים. כל שצריך לעשות זה לצמצם את מס’ החזרות על שורה 2.

סרגתי מחוטי אקרילן (כן, כן) כי מצד אחד היה לי מאוד חשוב שהסריגה תהיה נעימה ולא מציקה בשום דרך שהיא ומצד שני לא הסתדר לי החודש לקחת משכנתא על צמר נעים ושווה… כל זאת על מסרגה מס’ 4.0mm.

הכפפות סרוגות ב- 6 גוונים, כי צבעוניות היא אחד הדברים האהובים עלי. ברם, אחד הדברים השנואים עלי הם הסתרת קצוות, שבמקרה כזה יכולה להוציא את הרוצח הסדרתי מכל אדם. לכן פיתחתי שיטת גרירה סבוכה, שגם היא עלתה לי בעצבים רבים. פשוט לא גזרתי את החוטים, “גררתי” אותם איתי במעלה השורות ובתחילת כל שורה ליפפתי סביבם את החוט בסריגת עין השרשרת הראשונה, כדי לתפוס אותם יחד. זה לא פשוט כי ששת החוטים הולכים ומסתבכים בטירוף, אבל כל אחד עושה את ה”בעד והבנגד” שלו. אפשר לסרוג מפחות צבעים ואפשר אפילו לסרוג מצבע אחד מה שיחסוך המון כאב ראש!!!

הסברים והגדרות:

עמוד קצר – (או חצי עמוד עם ליפוף, או 3/4 עמוד, או באנגלית HDC) חוט על המסרגה, להכניס את המסרגה לעין הקרובה, שוב חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך העין. חוט על המסרגה ולמשוך דרך 3 הלולאות שעל המסרגה.

שני עמודים קצרים ביחד – חוט על המסרגה, להכניס את המסרגה לעין הראשונה, חוט על המסרגה, למשוך לולאה דרך העין, שוב חוט על המסרגה, להכניס את המסרגה לעין הבאה, חוט על המסרגה, למשוך לולאה דרך העין, חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך כל הלולאות שעל המסרגה.

חצי עמוד (שלא יהיו בלבולים) – להכניס מסרגה לעין הקרובה, חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך העין. שוב חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך שתי הלולאות שעל המסרגה.

יאללה! לסריגת כפפת ימין >>>
(לא להבהל, זה נראה הרבה, אבל פשוט השורות בעיצוב הבלוג הזה קצרות…)

נתחיל ב- 29 עיני שרשרת. נסגור בעין שטוחה לטבעת.

שורה 1: 1 עין שרשרת, עמודים קצרים עד לסוף הסיבוב (יוצא 28 עמודים, לא כולל עין השרשרת בהתחלה). נסגור עם עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הראשון.

שורה 2: נחבר את החוט בצבע הבא – מסרגה לתוך אותו עמוד ממנו יוצאת העין שעל המסרגה, חוט חדש על המסרגה, למשוך את הלולאה בצבע החדש דרך העין ודרך הלולאה שעל המסרגה, להדק את החוט הקודם.

עין שרשרת אחת בחוט החדש (אני בחרתי “לסחוב” איתי את החוטים מסיבוב לסיבוב, ולא לחתוך את החוט עם כל החלפת חוט. מקווה שזה ברור. מה שעשיתי זה להקיף את החוטים הקודמים (כרגע רק אחד) עם החוט החדש תוך כדי סריגת עין השרשרת הזו), עמודים קצרים עד לסוף הסיבוב (סה”כ 28 עמודים). נסגור עם עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הראשון בשורה.

שורות 3-19: נחזור על שורה 2 תוך החלפת צבעים משורה לשורה (אפשר להפחית את מס’ החזרות למחממים קצרים יותר).

שורה 20: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 6 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים לתוך העין הבאה (הגדלה), 14 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים לתוך העין הבאה (עוד הגדלה), 6 עמודים קצרים (סה”כ יש בשורה 30 עמודים). נסגור עם עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הראשון בשורה.

שורה 21: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 6 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים לתוך העין הבאה (הגדלה), 15 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים לתוך העין הבאה (עוד הגדלה), 7 עמודים קצרים (סה”כ יש בשורה 32 עמודים). נסגור עם עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הראשון בשורה.

שורה 22: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 7 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים לתוך העין הבאה (הגדלה), 16 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים לתוך העין הבאה (עוד הגדלה), 7 עמודים קצרים (סה”כ יש בשורה 34 עמודים). נסגור עם עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הראשון בשורה.

שורות 23-27: נחזור על שורה 2 ( עם 34 עמודים קצרים בשורה).

שורה 28: נתחיל בפיצול האצבעות מהאגודל – עין שרשרת אחת בחוט חדש, 20 עמודים קצרים, 5 עיני שרשרת, נדלג על 8 עמודים, נמשיך בעמוד התשיעי ונסרוג לתוכו עמוד קצר, 5 עמודים קצרים לתוך העמודים הבאים, סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

שורה 29: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 20 עמודים קצרים, 5 עמודים קצרים לתוך עיני השרשרת מהשורה הקודמת, 6 עמודים קצרים לתוך המשך השורה, סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה (סה”כ 31 עמודים קצרים בשורה).

שורה 30: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 31 עמודים קצרים, סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

שורה 31: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 4 עמודים קצרים, שני עמודים קצרים יחד (הקטנה), 25 עמודים קצרים (סה”כ 30 עמודים בשורה), סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

שורה 32: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 4 עמודים קצרים, שני עמודים קצרים יחד (הקטנה), 24 עמודים קצרים (סה”כ 29 עמודים בשורה), סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

ולגימור הבועות/צדפות של לוסי (שתמונות והסבר ברור שלו אפשר לראות כאן):

שורה 33: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 4 חצאי עמודים, שני חצאי עמודים יחד (הקטנה), 23 חצאי עמודים (סה”כ 28 חצאי עמודים בשורה), סגירה בעין שטוחה לתוך חצי העמוד הראשון בשורה.

שורה 34: 3 עיני שרשרת באותו חוט בו סרגנו את השורה הקודמת. נסובב את הסריגה (נסרוג בצד “שמאל” של הכפפה). עמוד אחד לתוך חצי העמוד ממנו יוצאות עיני השרשרת. *עין שטוחה לתוך החצי עמוד הבא. חוט על המסרגה, להכניס מסרגה לעין הבאה, חוט על המסרגה, למשוך לולאה (על המסרגה כרגע 3 לולאות). חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך 2 לולאות מאלה שעל המסרגה. חוט על המסרגה, להכניס את המסרגה לאותה העין, חוט על המסרגה, למשוך עוד לולאה (על המסרגה כרגע 4 לולאות), חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך כל הלולאות* נחזור על הקטע בין הכוכביות, עד לסיום השורה. נסיים בעין שטוחה לתוך שורש ה”בועה” הראשונה ונהדק לסגירה.

נמשיך להשלמת האגודל:

שורה 1: כשהצד בו חיבורי השורות מופנה אלינו (לא הצד הפנימי של הסריגה, אלא צד פנים כף היד), נחבר חוט בצבע המתאים בעין שטוחה לפתח האגודל – לתוך העין שלפני עין הפינה השמאלית התחתונה. נסרוג 2 חצאי עמודים יחד – אחד לתוך הפינה השמאלית התחתונה והשני הצידה לתוך תחילת שורת העמודים. נסרוג שוב שני חצאי עמודים יחד – אחד הצידה לתוך תחילת שורת העמודים והשני לתוך הפינה השמאלית העליונה. 5 עמודים קצרים. 2 חצאי עמודים יחד – אחד לתוך הפינה התחתונה והשני הצידה, לתוך השורה. ושוב, 2 חצאי עמודים יחד – אחד הצידה לתוך השורה והשני לפינה העליונה. 7 עמודים קצרים, חיבור בעין שטוחה לתוך חצי העמוד הראשון בשורה.

שורה 2: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 2 חצאי עמודים יחד, 5 עמודים קצרים, 2 חצאי עמודים יחד, 6 עמודים קצרים, חיבור בעין שטוחה לתוך חצי העמוד הראשון בשורה.

שורה 3: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 13 עמודים קצרים, חיבור בעין שטוחה לתוך חצי העמוד הראשון בשורה.

שורה 4: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 10 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים יחד, סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

שורה 5: עין שרשרת אחת בחוט חדש, 9 עמודים קצרים, 2 עמודים קצרים יחד, סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

ולסריגת כפפת שמאל:

שורות 1- 27: כמו בכפפת ימין.

שורה 28: נתחיל בפיצול האצבעות מהאגודל – נחבר חוט חדש, 5 עיני שרשרת, נדלג על 8 עמודים בשורה הקודמת ונסרוג עמוד קצר לתוך העמוד התשיעי, נמשיך בסריגת עמודים קצרים עד סוף הסיבוב (סה”כ עוד 24 עמודים קצרים) ונסגור בעין שטוחה לתוך עין השרשרת הראשונה בשורה.

שורה 29: עין שרשרת אחת בחוט החדש, עמודים קצרים לתוך עיני השרשרת והלאה על לסוף השורה (סה”כ 31 עמודים קצרים), סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

שורה 30: עין שרשרת אחת בחוט החדש, 31 עמודים קצרים, סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה. (כמו בכפפת ימין).

שורה 31: עין שרשרת אחת בחוט החדש, 17 עמודים קצרים, שני עמודים קצרים יחד (הקטנה), 12 עמודים קצרים (סה”כ 30 עמודים בשורה), סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

שורה 32: עין שרשרת אחת בחוט החדש, 17 עמודים קצרים, שני עמודים קצרים יחד (הקטנה), 11 עמודים קצרים (סה”כ 29 עמודים בשורה), סגירה בעין שטוחה לתוך העמוד הראשון בשורה.

שורות 33-34: כמו בכפפת ימין.

השלמת האגודל (כפפת שמאל):

שורה 1: כשהצד בו חיבורי השורות החוצה – לא אלינו (לא הצד הפנימי של הסריגה, אלא צד פנים כף היד), נחבר חוט בצבע המתאים בעין שטוחה לפתח האגודל – לתוך העין שלפני עין הפינה השמאלית התחתונה. נסרוג 2 חצאי עמודים יחד – אחד לתוך הפינה השמאלית התחתונה והשני הצידה לתוך תחילת שורת העמודים. נסרוג שוב שני חצאי עמודים יחד – אחד הצידה לתוך תחילת שורת העמודים והשני לתוך הפינה השמאלית העליונה. 5 עמודים קצרים. 2 חצאי עמודים יחד – אחד לתוך הפינה התחתונה והשני הצידה, לתוך השורה. ושוב, 2 חצאי עמודים יחד – אחד הצידה לתוך השורה והשני לפינה העליונה. 7 עמודים קצרים, חיבור בעין שטוחה לתוך חצי העמוד הראשון בשורה.

שורות 2-5: כמו בכפפת ימין.

גימור בועות/צדפות לשולי תחילת 2 הכפפות –

שורה 1: נחבר חוט חדש לשולי תחילת הכפפה, נסרוג עין שרשרת אחת, חצאי עמודים עד לסיום השורה (סה”כ 28 חצאי עמודים), סגירה בעין שטוחה לתוך חצי העמוד הראשון בשורה.

שורה 2: 3 עיני שרשרת באותו חוט בו סרגנו את השורה הקודמת. נסובב את הסריגה (נסרוג בצד “שמאל” של הכפפה). עמוד אחד לתוך חצי העמוד ממנו יוצאות עיני השרשרת. *עין שטוחה לתוך החצי עמוד הבא. חוט על המסרגה, להכניס מסרגה לעין הבאה, חוט על המסרגה, למשוך לולאה (על המסרגה כרגע 3 לולאות). חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך 2 לולאות מאלה שעל המסרגה. חוט על המסרגה, להכניס את המסרגה לאותה העין, חוט על המסרגה, למשוך עוד לולאה (על המסרגה כרגע 4 לולאות), חוט על המסרגה ולמשוך לולאה דרך כל הלולאות* נחזור על הקטע בין הכוכביות, עד לסיום השורה. נסיים בעין שטוחה לתוך שורש ה”בועה” הראשונה ונהדק לסגירה.

                                        

♥ ♥ ♥

ולא שכחתי את מחמם הצוואר:

אז ככה. בעיקרון זה צריך להיות מחמם ועבה. לא היה לי חוט עבה, אז החוט דק אבל נסרג במסרגה עבה יחסית (5.5mm), ובעיני מאוד חשוב שהחוט יהיה מאוד נעים!!!

70 עיני שרשרת (עיקר העניין הוא שאפשר יהיה להעביר את האף בפתח…). נסגור לטבעת בעין שטוחה.

שורה 1: עין שרשרת אחת, עמוד קצר לתוך אותה עין (פחות או יותר), עין שרשרת [דילוג על עין אחת, חצי עמוד לעין הבאה, עמוד קצר לתוך אותה עין, עין שרשרת] לחזור על התבנית עד לסיום הסיבוב, לסגור בעין שטוחה אל חצי העמוד הראשון בסיבוב. עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הבא, ועין שטוחה לתוך הרווח הבא.

שורה 2: עין שרשרת, עמוד קצר לתוך אותו רווח, עין שרשרת, [חצי עמוד ועמוד קצר לתוך הרווח הבא, עין שרשרת] לחזור על התבנית עד לסיום הסיבוב, לסגור בעין שטוחה אל חצי העמוד הראשון בסיבוב. עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הראשון בסיבוב. עין שטוחה לתוך העמוד הקצר הבא ועין שטוחה לתוך הרווח הבא.

חוזרים על שורה 2 עד לגובה הרצוי, או במקרה שלי, עד שנגמר כדור הצמר.

לבקשת הקהל השחלתי בסוף חוט (צמה משלושה חוטי צמר) שהידוק שלו בעצם יכול להפוך את מחמם הצוואר לכובע.

                                  

 ♥ ♥ ♥

עד כאן להפעם,
מקווה שאצליח לכתוב שוב בקרוב… (:

13 מחשבות על “מחממי ידיים וצוואר, למקומות רחוקים וקרים…

 1. את כותבת נפלא!!פשוט כיף לקרוא את שכותבת ולהתאהב מבעד למסך. תודה

  1. היי, ההוראות ברורות ממש וכבר הכנתי את הכפפות (משני צבעים, עכשיו הבאסה זה רק להחביא את החוטים). אני תוך כדי סריגת השורה הראשונה של מחמם הצוואר והסריגה שלי ממש מסתלסלת.. הלפ?

   1. הי אופז, קשה לי לדעת מכאן מה בדיוק סרגת ומה הסיבה לסלסול – תוודאי שדילגת כל פעם על עין שרשרת ולא שכחת את הדילוגים, ושעיני השרשרת ההתחלתיות שלך לא מהודקות מידי. אם שני הדברים האלה בסדר, יכול להיות שכשתמשיכי לסרוג הסלסול פשוט יסתדר. אם לא מסתדר, נסי לשלוח לי לדף הפייסבוק אולי תמונה של העבודה ואולי אוכל להבין טוב יותר מה הבעיה… :)

    1. נראה לי שהבעיה היתה שסרגתי את עיני השרשרת הדוק מידי.. כשפרמתי וניסיתי שוב זה קצת השתפר.. אם לא יסתדר אשלח בפייסבוק.
     מחמם הצוואר אמור להיות יחסית הדוק ולשבת גם בצורה הדוקה ככובע? הדוגמה שלי יצאה יחסית מחוררת ואני תוהה אם זה ישפיע על התוצר.. תודה על התשובה המהירה!!

     1. למחמם צוואר חורים הם לא בעייתיים לטעמי, אבל זה תלוי בחוט ובמתח הסריגה. אם רוצים שמחמם הצוואר יוכל לשמש גם ככובע אז רצוי שישב צפוף יחסית על היקף הראש…

 2. וואו! את מלכה! הוראות כל כך ברורות. לא יצא מדהים כמו שלך (בכל זאת, רק צבע אחד וקצת אילתורים להתאמת המידה) אבל העיקר שיצא :)
  תודה רבה

 3. מקסים. וכל כך ברור.
  הרמתי את הככפה (תרתי משמע) וסרגתי על פי ההוראות הכל כך ברורות שנתת.
  אמנם, לא התלהבתי עם הצבעים, סרגתי בצבע אחיד בלבד, וגם נראה לי שטיפה פיספסתי עם עין פה ושם, אבל איכשהו בסופו של דבר יצא מקסים.
  תודה רבה על השיתוף, על ההסבר הכל כך ברור ומדויק, ועל כל היופי הזה.
  ענת.

  1. הי ענת,
   איזה כיף לקבל כזאת תגובה (:
   אני בטוחה שיצא מקסים, ובטח גם אני פספסתי עין פה עין שם אז הפיספוסים של שתינו מבטלים אחד את השני (:

   ליאת

 4. מהמם. גם היצירה וגם הכתיבה…
  אבל עייף אותי רק לראות את כמות השורות… נראה לי שאצטרך שיעור פרטי בעניין.
  חורף שעבר ניסיתי לסרוג בדיוק את זה, עם 2 מסרגות. וע היום זה תקוע בשלב הבוהן.

 5. wow !!! קליעה בול. כאלה כפפות בדיוק חיפשתי בשביל הבנות שלי. את אלופה ואחות טובה ודואגת. (יש לי רק בעיה בקריאת ההוראות שלך כי אני לא מצליחה לראות את תחילת המשפט בשורה (נראה לי שחסרה לי בערך מילה וחצי ואז השורה ממשיכה). אני אודה לך מקרב לב אם תוכלי לשלוח לי שוב את ההוראות.

השאר תגובה