שאל קל

שבת בבוקר. 11:00.
התכנית להיום: לכתוב את הפוסט הזה, כולל הוראות לשאל-קל. לקפל כביסה, לתלות כביסה, לאפות עוגיות תפוז, לבשל עוף בקינמון ועוד כמה סידורים מהצד. נראה אותי. מת-חי-לים.

ל’ ארגן לעצמו פלייסטיישן לסופ”ש (אני לפחות מקווה שרק לסופ”ש…). מצד אחד אולי הוא לא יעזור לי, אבל מצד שני הוא בטוח לא יפריע לי (: האתגר היחיד הוא הדילוגים המהירים שאני צריכה לבצע מול הטלויזיה כשאני נאלצת לעבור. הכל כדי שלא יחטוף כדור. לפחות לא בגללי. מה לא עושים למען המדינה…

אז השאל נקרא במקור Eva’s shawl ולקוח מבלוג אנגלי שנקרא Without Seams. מרוב התלהבות פניתי לבעלת הבלוג וקיבלתי את רשותה לפרסם פה תרגום לעברית של ההוראות. אני כבר מכירה אתכם/ן… (:

זה שאל באמת פשוט לסריגה ו”זורם”, יוצא גדול יחסית כי הוא לא ממש משולש ולכן הוא גם עוטף יותר. קשה לי להסביר, נסו ותבינו. בהוראות המקוריות וברחבי הרשת אפשר לראות אותו בעיקר בחוטים דקים יחסית, חוטי מוהיר כאלה ואחרים, ולזה הוא נועד. הכותבת ממליצה לסרוג במסרגה עבה יחסית לחוט, מה שנותן לו את לוק התחרה (היא סרגה במסרגה 4.00mm). צריך לעשות קצת ניסיונות עד שמרוצים מהתוצאה.

סרגתי בינתיים שניים כאלה, כמו שאתם יכולים לראות בתמונות. אחד לזהר, מחוט שנקרא Sole, שהוא 50% צמר Merino ו- 50% מיקרו פייבר, בצבע בורדו, שבתכלס פחות מתאים לשאל הזה כי הוא לא דק, אבל במקרה של זהר מה שחשוב זה חוט שיהיה הכי נעים שיש, לכן ויתרתי על העובי והשקעתי באיכות (אכן השקעה, חוט מדהים אך יקר…). וגם בחוט הזה יצא מקסים לדעתי.


את השאל השני סרגתי לאמא של ל’ באיחור ליום ההולדת (או במילותיו של ל’: “לאמא שלי היתה אתמול יומולדת, אולי תסרגי לה משהו?”). הפעם בחוט מוהיר לבן משולב עם חוט מנצנץ כלשהו. חייבת לציין שלא הייתי בוחרת לעצמי את החוט הזה, אבל כשהשאל היה מוכן התקשיתי להיפרד ממנו… עוד פרט חשוב ואחרון, לטעמי השאל מקבל את הצורה המוצלחת שלו רק כשהוא כבר גדול יחסית, ואז המשקל שלו “מפיל” את הסריגה.

ההוראות…

קיצורים והגדרות: ע’ = עין || ע”ש = עין שרשרת || עמ’ = עמוד || הגדלה = סריגת עמוד, ע”ש ועוד עמוד כולם לתוך אותו מרווח.

טבעת בסיס: נסרוג 4 ע”ש ונסגור לטבעת בעין שטוחה.

שורה 1: 3 ע”ש (נחשבות לעמ’ ראשון), עמ’ לתוך הטבעת, {ע”ש, 2 עמ’ לתוך הטבעת}3x פעמים. להפוך את הסריגה.

שורה 2: 3 ע”ש, עמ’ לתוך בסיס העין הראשונה (איתה הפכנו את הסריגה), עמ’ לתוך העין הבאה, הגדלה (שזה עמ’, ע”ש ועמ’) לתוך מרווח עין השרשרת הקרוב, 2 עמ’, הגדלה, 2 עמ’, הגדלה, עמ’, 2 עמ’ לתוך עין השרשרת העליונה מבין השלוש בתחילת השורה הקודמת. להפוך.

במקור אתם מתבקשים למקם סמנים בכל מרווחי עין השרשרת (3 במספר, שהם בעצם ההגדלות שעשינו) ולהזיז אותם משורה לשורה עם התקדמות הסריגה. בעיני זה לא באמת נחוץ.

** דיווח חי מהשטח – ל’ סיים את המשימה הראשונה והרג את כל הרעים (: **

שורה 3: 3 ע”ש, עמ’ לתוך בסיס הע’ הראשונה, {עמודים לכל האורך עד לסמן הקרוב (מרווח ההגדלה הקרוב), סריגת הגדלה לתוך מרווח ההגדלה מהשורה הקודמת} 2x פעמים. עמודים עד סוף השורה ו-2 עמ’ לתוך עין השרשרת העליונה מתחילת השורה הקודמת. להפוך.

שורה 4: 3 ע”ש, עמ’ לתוך בסיס הע’ הראשונה, 1 ע”ש, דילוג על עמוד אחד מהשורה הקודמת *{סריגת 2 עמודים לתוך העמודים הבאים, 1 ע”ש, דילוג על עמ’ אחד} לחזור על הסוגריים עד לעין שלפני מרווח ההגדלה הבא מהשורה הקודמת (הסמן). עמ’ לתוך העין שלפני ההגדלה,  סריגת הגדלה לתוך מרווח ההגדלה, עמ’ בעין הבאה, ע”ש 1, דילוג על עמ’ אחד* לחזור על הקטע בין הכוכביות פעמיים. {2 עמ’, ע”ש 1, דילוג על עמ’} לחזור על הסוגריים עד לסוף השורה ו-2 עמ’ לתוך עין השרשרת העליונה מתחילת השורה הקודמת. להפוך.

שורה 5: 3 ע”ש, עמ’ לתוך בסיס הע’ הראשונה {נסרוג עמוד לתוך כל עמ’ ולתוך כל מרווח ע”ש מהשורה הקודמת עד להגדלה, ואז הגדלה לתוך מרווח ההגדלה}x2 פעמים. עמודים עד לסוף השורה לתוך כל עמ’ וכל ע”ש מהשורה הקודמת, 2 עמ’ לתוך עין השרשרת העליונה מתחילת השורה הקודמת. להפוך.

וככה זה צריך להראות אחרי 5 השורות הראשונות (רק לוודא שאתם בכיוון):

נחזור על שורות 3-5 עד שנגיע לגודל הרצוי (שאם לפשט את זה אז בעצם זה בכל פעם 2 שורות של עמודים לכל האורך עם הגדלות לתוך ההגדלות ותוספת עמ’ בהתחלה ובסוף, ושורה אחת של (2 עמ’ מרווח ע”ש) גם היא עם הגדלות לתוך ההגדלות ותוספת עמ’ בהתחלה ובסוף. זה הכל.

** טוב, הלוחם יצא לחופשה קצרה  בין המשימות, צריך לארגן לו משהו לאכול,תיכף אשוב… **

נסרוג שוב לסיום את שורה 3 ונוסיף סיום:

שורת סיום 1: 4 ע”ש, דילוג על ע’ אחת, {חצי עמ’ לתוך הע’ הבאה, 3 ע”ש, דילוג על ע’ אחת} לחזור על סוגריים עד סוף השורה.

שורת סיום 2: 4 ע”ש, חצי עמ’ לתוך מרווח עין השרשרת {3 ע”ש, חצי עמ’ לתוך מרווח עין השרשרת} לחזור עד סוף השורה ולסיים ב- 4 ע”ש וחצי עמ’ לתוך הע’ הראשונה מהשורה הקודמת. זהו.

אז ככה, את הפוסט סיימתי (שזה בעיני הכי מרשים), כביסה קיפלתי, למען ההגינות את המכונה השניה ל’ הלוחם תלה, עוף בקינמון יש, עוגיות תפוז יש (:

אני יודעת שלאנשים רגילים זה לא נשמע הרבה, אבל מי שמכיר אותי יודע שבשבילי זה המון!

ומסקנות מהיום הזה:

1. אם את מתלהבת ממתכון, מתכננת, משקיעה וקונה מצרכים, לפחות תקראי אותו עד הסוף ותראי שכל הרעיון הוא שהוא יתבשל בסיר בתנור ואין לך כזה סיר.

2. לא נעים לי לספר  ל- ל’, אבל אני חושדת שכשהמוסיקה במשחק הזה נהיית מרגשת, זה סימן שאתה עומד למות…

3. הפלייסטיישן נשאר פה לתקופה הקרובה.

 

לא פשוט להיות אשת לוחם…

 

8 מחשבות על “שאל קל

 1. מנסה לעשות לפי ההסבר שלך אבל מתקשה קצת בגלל כל הקיצורים והסוגריים. יש אפשרות לקבל את התרשים של זה?

  1. הי קרן, לא. אין לי תרשים של זה. את יכולה לנסות לחפש דרך הקישורים לדוגמה המקורית אם מישהו הכין תרשים לשאל הזה, או פשוט למצוא דוגמת שאל עם תרשים מראש ;) בהצלחה :)

 2. שלום
  מעוניינת לסרוג שאל כזה.
  באיזה עובי חוט השתמשת למסרגה מספר 4.
  ובכמה חבילות.
  תודה

 3. שבתי לכאן אחרי שנטשתי את המלאכה באמצע. העניין הוא כזה- השאל יוצא עם כאילו יותר מידי בד, יש לו כפלים כאלה, אני חושבת שככה זה גם אצלך, לפי התמונה. אני מבינה שאת דווקא אוהבת את זה, אבל אני לא כל כך.. יש דרך לעשות שזה לא יהיה ככה? אני מניחה שזה פחות הגדלות או משהו, אבל עוד לא מספיק מבינה את ההגיון שמאחורי, אם יש לך פתרונות אשמח. תודה :)

  1. הי, סליחה על העיכוב בתגובה, נעלמתי קצת… אכן נראה לי שהדרך לעשות את זה היא פחות הגדלות. כרגע יש 3 הגדלות, אז אפשר לנסות לעשות רק עם שתי הגדלות, יש סיכוי שזה דווקא יצא בסדר, אבל כל עוד לא ניסיתי, אני לא בטוחה… :(

 4. תודה תודה. כל כך הולכת לנסות את זה בבית..
  אגב, באיזה עובי חוט מומלץ להשתמש וכמה צמר צריך?
  שבוע מלא הפתעות שיהיה..

  1. הי,

   אז כאמור, מאוד מתאים לחוטי חוט מוהיר (mohair) או משהו בעובי הזה (שזה דק יחסית). קשה לי להגיד כמה צמר, כי השתמשתי בשני סוגי צמר לא סטנדרטיים כל כך (גם המוהיר שהשתמשתי בו היה יוצא דופן – חוט מאוד דק אבל בחבילות שמכילות אורך חוט מטורף יחסית, ואז זה יצא חבילה וחצי, מהחוט העבה יותר השתמשתי ב- 3 חבילות של 100 גר’). בהוראות המקוריות היא השתמשה בחוט דק (laceweight), בין 100-150 גר’.

   יאללה בהצלחה! ולא לשכוח לשלוח תמונות כשזה מוכן (:

השאר תגובה