שמיכת ריבועי שמש #2

אז מה העניינים ואיך עבר עליכם החג?

אותי סוף החג הזה קצת מדכא, לכן המשימה להיום היא לכתוב פוסט חיובי. ב-הצ-ל-חה (:

IMG_8820

אז הדבר החיובי והמרכזי בפוסט הזה הוא מעיין, שנולד וקיבל שמיכה בדוגמאת ריבועי שמש שסרגתי לו. שמיכה שלמה, ואפילו מהממת. בחיי. אני עדיין בשוק (:

שגית, אחת מחברותיי הטובות ביותר, ילדה בשעה טובה את בנה הבכור, הידוע בכינויו מעיין המהמם (5555555555555555), שכמו שאתם רואים, מתרגל כבר מעכשיו שינה בפוזות של חתיך…

IMG_8822

עקב העיסוק שלי בייצור בגדי תינוקות, אני לאחרונה נוטה להתייחס לדברים שכאלה בקלות ראש, ולא להתכונן מראש, כיוון שאני יודעת שאני יכולה לייצר מתנות במהירות יחסית, כי אני סגורה על הדברים מראש. הפעם, כיוון שהלידה היתה כבר לקראת האביב, וכיוון שהתייחסתי לאירוע בחגיגיות, החלטתי שאני אסרוג שמיכת תינוק וכזו שאולי תתאים גם לחורף הבא.

החלטתי גם שהיא תהיה מהממת.

IMG_8835

היה לי צמר מסוג Dora, שהוא אקרילן דק ורך מהרגיל, בגוונים שמנת, תכלת ובז’ (שהוא בז’ כהה יחסית). חשבתי ששמיכת תינוק היא רעיון מצויין ועקב העיסוק הרב שלי בסריגה לאחרונה, הרגשתי שזה משהו שאני יכולה לתקתק די מהר (שימו לב, לא צירפתי בסוגריים שום הערה צינית בתגובה לעניין. זהו פוסט חיובי!).

לא התחלתי מראש. חיכיתי שיוולד, בריא ושלם ואז נראה. ואכן,  יום בהיר אחד, כמה ימים לאחר התאריך המיועד, בעודי מחליפה הודעות עם אמא שלו על מתי אני אבוא לבקר אותה, ובעודנו מתערבות אם אספיק לתפוס אותה לפני הלידה, היא שלחה לי הודעה שירדו לה המים, אז ביי.

ניצחתי בהתערבות.

אני לא אלאה אתכם כאן בהשתפכויות, רק אציין שההודעה הזאת מאוד שימחה וריגשה אותי (ולא, לא בגלל שניצחתי). אחרי לילה של מתח, הגיעו התמונות של מעיין המהמם והשמחה גדולה (:

IMG_8827

אז התיישבתי והתחלתי להרביץ ריבועים.  כהרגלי, שכחתי את מסקנותיי בעניין שמיכות הריבועים מהפוסט הקודם בעניין (שהיה לפני יותר משנתיים וחצי – עובדה מטלטלת בעיני אבל לא ניכנס לזה כי זה פוסט חיובי) וסרגתי את הריבועים רק עד שלב העיגול, שזה אומר את שלוש השורות הראשונות, מתוך מחשבה שאני אעשה את חיבור הריבועים תוך סריגה של השורה האחרונה.  צברתי לי כמה עיגולים, ואז התפנתי לבדוק איזה גודל שמיכה אני רוצה וכמה ריבועים אני בעצם צריכה. תוצאות החישוב היו מזעזעות.

IMG_8829

לא התייאשתי.  אחרי שבת של מרתון כל פרקי העונה הראשונה של “בית הקלפים”  ובהמשך עוד אי אילו פרקים בתפזורת של כמה סדרות אחרות, יש שמיכה. שלמה. ומהממת.

בגלל הקשיים בדרך (להגיד שהיו קשיים זה בחיוביות – עשינו את הדרך ועברנו אותה למרות הקשיים!), ברגע שסיימתי את השמיכה רק רציתי כבר לתת אותה, כדי שיספיקו להנות ממנה לפני הקיץ. במעמד המסירה, מצאתי את עצמי משתהה ולא מצליחה ללכת משם. רק כששגית שאלה אם לא קשה לי להיפרד מהשמיכה הזאת, הבנתי שקשה לי…

IMG_8830

אז מה היה לנו?

חוט: Dora.  שני כדורים בצבע שמנת, כדור תכלת וכדור בז’.

מסרגה: 4.00mm

מידות סופיות: בערך 70×80 ס”מ.

דוגמא: Sunburst Granny Square. המקור כאן. והתרגום שלי בסוף הפוסט הזה. אני סרגתי רק 4 שורות ראשונות, כשבשורה האחרונה סרגתי במקום עמודים קצרים, עמודים קצרים מאורכים (Extended HDC). בשמיכה שלי נסרגו 56 ריבועים.

חיבור הריבועים: בתפירה לאורך העיניים.

IMG_8834

גבול השמיכה: שורה אחת של עמודים קצרים בשמנת, ושורה אחת של עמודים בתכלת. בשתי שורות הגבול שיחקתי עם הגבהים בנקודות החיבור בין הריבועים, כדי להגביה אותן וליצור גבול ישר יותר. זה אומר שבנקודות בהן יש שקיעה, סרגתי תכים גבוהים יותר מעמוד קצר/עמוד.

IMG_8833

המלצות המערכת: 1 – לבדוק כמה ריבועים אתם צריכים מראש. 2 – לעשות בלוקינג לריבועים לפני שמחברים אותם, אם אפשר על לוח עם סרגלים למדידה.

עד כאן להפעם ולילה טוב ♥

IMG_8823

24 מחשבות על “שמיכת ריבועי שמש #2

 1. איזה כיף שמצאתי אותך! חוץ מהבלוג המהמם באופן כללי, השמיכה הזאת יפה ביותר. בהחלט מקווה להפוך אותה לפרוייקט הרציני הראשון שלי. לא הבנתי בסוף באיזו שיטה חיברת את הריבועים ומבין שתי השיטות, האם חיבור העיגולים תוך כדי סריגה לא עדיף כי מונע את זה שיש צד לא לא נכון לשמיכה? בפוסט הישן אמרת שהוא פחות מתאים לשמיכה, לא הבנתי למה? תודה

  1. הי ענת :)
   לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות, אני בדר”כ ממליצה לך לעשות ניסיון עם ארבעה ריבועים ראשונים ולראות איך את מעדיפה. אני בשני המקרים עשיתי כל פעם ניסיונות מחדש ובחרתי בסוף בחיבור הריבועים בתפירה. זה אמנם יוצר צד לא נכון לשמיכה, אבל יוצר צד נכון אחד מושלם ;) אבל סורגות רבות מסתדרות טוב מאוד עם החיבור תוך כדי סריגה. אין ספק שהוא זורם יותר ונותן תחושה של פחות עבודה…
   בהצלחה :)

 2. שלום
  האם אפשר לקבל תרשים של הריבוע?
  אודה לתשובתך. רינה

 3. השמיכה מהממת, עושה חשק לרוץ להתחיל…
  שאלה של מתחילים: מה זה אומר לעשות בלוקינג לריבועים?
  ושוב – באמת סחטיין על ההשקעה.

  1. הי נעמי,

   הרעיון הוא שפריטים סרוגים יכולים להיות לפעמים מצ’וקמקים קלות, מקומטים משהות ארוכה בתיק הסריגה, או במקרה של ריבועי גראני, גם קצת קטנים מידי/עקומים… על ידי שימוש בטכניקה הזאת אפשר לגהץ, לייצב, ליישר ולפעמים גם להגדיל פריטים סרוגים. הרעיון הוא להצמיד את הפריט בסיכות למזרן, או לוח קלקר או שעם למתוח וליישר אותו לגודל/צורה המתאימים ואחרי ההצמדה להשפריץ על הפריט מים, רצוי מזוקקים ורצוי עם שפריצר שכזה… באופן כללי כמעט כל פריט סרוג ישתפר, יתייצב ויראה יותר טוב אח”כ. אפשר לראות איך לעשות כאן – http://www.crochetme.com/blogs/kim_werker/archive/2010/01/18/how-to-spray-block-crochet-or-knit-squares.aspx

   בהצלחה (:

 4. התלהבתי מאד מהשמיכה. האם ניתן לסרוג אותה מצמר של חורף שמתאים לתינוקות? רנראה לי שרק אז אסיים אותה.

  1. הי,
   ודאי שאפשר! אני סרגתי מחוט שהוא קצת יותר דק, אבל לא באופן משמעותי. מה שחשוב זה לסרוג עם מסרגה בגודל מתאים לחוט (גודל המסרגה הנדרשת יופיע בדרך כלל על גבי התווית של החוט). הריבועים פשוט יצאו לך קצת יותר גדולים.
   בהצלחה :)

 5. ולעניין שמיכת ריבועי השמש,
  את אכן חברה משקיענית :-)
  אבל הכי חשוב שנהנית לעשות אותה. יצאה מדהים (כרגיל אצלך, מושקע, מוקפד, מדוגם ובצבעים תואמים להפליא).

 6. ליאת שלום,
  מגיבה כאן כי משום מה לא מצליחה להגיב לסלסילת שבועות (כמעט יצא לי ט”ו בשבט).
  תוצאת הסרטון מדהימה! הצילום טוב, בחירת החוט מוצלחת (לעיתים קשה לראות את התכים אם צבע החוט לא מתאים) וצלחת את הניסיון על הצד הטוב!

  יישר כח! ובהצלחה עם הסרטונים הבאים.

 7. ואוו!!!!! זה ממש מהמם… את חברה מדהימה,
  ולא להאמין שסרגת את רק ביום אחד…. אני בהלם

השאר תגובה