לא באמת אוהבת טורקיז…

עבר כבר די הרבה זמן, מאז נתקלתי בשיטוטי הפינטרסט שלי בתמונת השטיח הזה, של Creative jewish mom (הבלוג המקסים של שרה רבקה, עם המוןןן ענייני יצירה!)… בכל פעם התלהבתי מחדש, נכנסתי לקישור וגיליתי שאין בו פירוט הוראות. ככה זה כשיש לך זיכרון קצר – את נכנסת לאותם קישורים שוב ושוב ושוב ושוב…
לשמחתי, הפעם הזיכרון הקצר עבד לטובתי. החודש ,כששוב נתקלתי בו בחיפושי אחר דוגמאות מעניינות לתלמידות שלי, גיליתי שפורסמו ההוראות (:

12

בחריצות שאינה אופיינית, התיישבתי לי בערב והתחלתי לסרוג. פצחתי בסריגה עם חוט בצבע טורקיז, שזה המקום לגלות שממש לא אהבתי, ולכן לצורך הניסיון החלטתי להשתמש בו.

כן. אני יודעת שאתן נורא אוהבות טורקיז ואיך יכול להיות שלא אהבתי. אז זהו, שכשרכשתי אותו, טעיתי לחשוב שאני מחבבת את הצבע הזה, אבל במקרה שלי אני תמיד מגיעה הביתה ומגלה שבבית הטעם שלי משתנה… בכלל, עם כל ענייני הצבעים בחוטי טריקו האלה, אני כל הזמן בתחושה שאני צריכה להתפשר, אז אני קונה גם צבעים שאני לא כל כך אוהבת…

4_s

נחזור לעניין. התחלתי לסרוג לי בחוט הטורקיז, ובמסרגה מס’ 10mm, כיוון שבהוראות, שרה רבקה ציינה שסרגה במסרגה 12mm אבל היתה לה תחושה שהשטיח לא מספיק “מחזיק” כדי לשמש כשטיח (עניין שהוא תמיד בעייתי בעיני בשטיחים עם דוגמאות חורים, זה תמיד צריך להיות במידה וגם אז, לא תמיד הייתי מניחה כזה שטיח במקום שעוברים בו הרבה או שילדים נוטים לרוץ בו…).

המשבר הראשון הגיע כשנגמר לי החוט. התבאסתי, כי נראה היה לי ששום צבע בעולם לא יהיה יפה בעיני עם הטורקיז הזה. גם לבד הוא היה בעייתי! אז קפצתי על האפור הראשון שנתקלתי בו, כי אפור הולך עם הכל, וממילא זה רק לניסיון.
אחרי שורה אחת עם האפור, הבנתי שזה אחד הדברים המהממים שנתקלתי בהם (וכמו שאתם מבינים, די נתקלתי בתוצאה הזאת ולא ממש כיוונתי אליה)…

המשבר השני הגיע כשהבנתי שיש בעיונת בדוגמא (ששרה רבקה ציינה בהוראות והסבירה איך היא התמודדה איתה, תוך שהיא שואלת בחיוך אם יש למישהו פתרון). כמו שאנחנו יודעים, אני לא טובה בהתמודדות עם דברים לא מושלמים. החלטתי לישון על זה ולבדוק אם אוכל לפתור את זה למחרת.

9_s

בבוקר הגיעה אלי לשיעור ט’, תלמידתי היקרה, שתמיד מוצאת את הדברים הכי מיוחדים ומקוריים לסרוג. במקרה, הסתבר שהשטיח הזה הוא ברשימת המשימות שלה עבורנו (: הודעתי לה שאני צריכה עוד ערב עם השטיח כדי לנסות לפתור את הבעיונת, ונוכל לסרוג אותו בהמשך. היא מצידה הזדעזעה מהמחשבה שאני הולכת לפרום כמה שורות בשביל לפתור בעיונת (כן, ט’ היא מהמזדעזעות בקלות)…(:

זה המקום לציין שאם באמת היתה לי סבלנות לדברים כאלה, שכרוכים בדרך כלל בעיקר בענייני חישובים מתמטיים, הייתי מחברת דוגמאות מכאן עד הירח. אבל בדרך כלל, אין לי ממש סבלנות. במקרה הזה, חישוב קצר העלה שעל ידי כמה שינויים קטנים אפשר יהיה לפתור את הבעיה. אמנם כך שנוצרות בסוף יותר קשתות בסיומת השטיח, אבל קשתות מושלמות (;

11_s

טוב, מישהו חייב לקצר את הסיפור הארוך הזה… יצא לי שטיח מהמם, אבל עם דוגמא באנגלית + בעיונת. הייתי חייבת לספר לכן על זה והחלטתי לשפר את המצב!

התיישבתי לכתוב לשרה רבקה, כותבת הדוגמא. החלטתי לשלוח לה את התיקון להוראות, שיהיה לה, ולבקש רשות לתרגם את ההוראות לעברית. הקטע ההזוי היה לגלות בדף ה- About של הבלוג שלה, שהיא בעצם גרה בישראל! (מה שמראה כמה אני כבר סלקטיבית במה שאני קולטת בשיטוטי הרשת שלי, כי הסתובבתי בבלוג שלה המון, כנראה בלי לקרוא אף מילה…)

בקיצור, אחרי התכתבויות בעניין, הסתבר שהיא קודם כל מקסימה (:
עכשיו אפשר למצוא בבלוג שלה –

> תמונות של השטיח שלי (;

> עדכון של ההוראות באנגלית לשטיח על פי התיקונון שלי (;

והכי משמח- בקרוב קרוב היא תפרסם תרגום שכתבתי להוראות, לעברית! (;

אז מי שמסתדרת עם הוראות באנגלית – קדימה! מי שפחות, מוזמנת להצטייד בחוטים ולעקוב. מבטיחה לעדכן גם כאן כשיפורסם התרגום.

> ועדכון חם מהשטח: התרגום שלי לעברית פורסם! אתן מוזמנות למצוא אותו כאן  (;

פרטים טכניים: סרגתי במסרגה 10mm  || השתמשתי בכ- 2.8 ק”ג חוט || קוטר השטיח יצא לי בערך 1.25 מטר || אני בחרתי שלא לסרוג את השורה  האחרונה, שמחדדת את הקשתות || לא להתבאס, אבל יחסית לשטיחי הטריקו הפשוטים, הדוגמא היא דוגמא ל”מתקדמות” יחסית, שיודעות להסתדר עם קריאת הוראות…

13

ולסיום סיומת, למי שלא יודעת, ביום שלישי, ה- 11/6/13 מתקיים יום הסריגה הבינלאומי לסריגה במרחב הציבורי!

מה זה אומר? זה אומר שמלא אנשים יוצאים החוצה וסורגים בכל רחבי העולם. בארץ, אלונה ארובס מנהלת פורום הסריגה בתפוז ארגנה אירוע לתפארת מדינת ישראל, בגני יהושוע, 11:00-19:00 – ללא תשלום, המון סדנאות סריגה והמון אנשים שסורגים! את כל הפרטים אפשר לראות כאן.

גם אני אהיה שם, ללמוד כמה דברים מהסדנאות ולסרוג כמה ריבועים לפרוייקט של סורגות בזמן שיקיימו שם סדנא ויסרגו במהלך היום שטיח לתרומה, שזה מעולה! אז בואו להגיד שלום (;

נתראה!
ליאת

54 מחשבות על “לא באמת אוהבת טורקיז…

 1. שלום ליאת,
  דבר ראשון תודה רבה על ההסבר שלך השטיח מהמםם ממש!!
  אני בשורה 14 ולא הבנתי מספיק את ההוראות. את יכולה לנסות להסביר יותר? או לכתוב לי שוב את הרצף של לפחות 2- 3 מניפות שאבין יותר טוב?
  ובנוסף – יחסית מהתחלה השטיח קצת התעגל עם הסריגה זה יותר מתיישר השאלה אם לסמוך על זה שיתיישר לגמרי בסיום שטיח?
  תודה רבה! רעות

  1. הי רעות, פספסתי את התגובה שלך אז לקח לי קצת זמן לענות… האמת היא שאין לי דרך לנסח לך מחדש את ההוראות… ההוראות שכתבתי הן הניסוח ה”תיקני” שבו כותבים הוראות לסריגה וקצת קשה לי לשבת ולשכתב הוראות למתקשים. אני מציעה שתעברי על זה שוב, לאט לאט. ואם יש לך פחות ניסיון בעבודה עם הוראות כתובות, אפשר אולי להעזר במורה שתעזור לך לעבוד לפיהן. לגבי ההתעגלות, זה קצת תלוי בעובי החוט שלך, עובי המסרגה, מתח הסריגה האישי שלך, וזה שצריך להישאר פתח במרכז השטיח שיתרום לזה שהעבודה תהיה שטוחה. מעבר לזה קצת קשה לי לעזור בעניין ולהתרשם בהתכתבות מרחוק… סריגה נעימה :)

 2. ערב טוב ליאת …
  קודם כל יש לך ידיים מזהב כל דבר שאת עושה יוצא מהפנט ומדהים …רציתי לשאול אותך לגבי סיבוב מספר 5 זה לא מסתדר לי הרם את יכולה לכתוב איך אני עושה זה לא יוצא לי טוב
  אודה לך מאוד אם תעני לי

  1. הי שאדי :) לא הבנתי מה אני צריכה לכתוב? עבדת לפי ההוראות של שורה 5 בתרגום שלי, כאן בקישור? ומה לא מסתדר? אין לי איך להסביר מעבר למה שכתוב בהוראות… אפשר לשלוח לי למייל או בהודעה לדף הפייסבוק תמונה של מה שעשית כדי שאנסה להבין איפה הטעות…
   https://www.creativejewishmom.com/2013/06/%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%97-%D7%9E%D7%A4%D7%99%D7%AA-%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%94-%D7%A2%D7%A0%D7%A7%D7%99%D7%AA-crocheted-giant-doily-rug-pattern-in-hebrew.html

   1. תודה רבההה לך ..אני מאוד מעריכה את זה שאת עונה להודעה שלי .. אני אנסה לשלוח תמונה לפייס שלך .. כי אחרי שסרגתי את הסיבוב החמישי נראה כאילו המשולשים שיוצאים יושבים אחד על השני ..עשיתי לפי ההראות חצי עמוד לתוך מרווח של 3 עין השרשרת ואז סרגתי 5 ע”ש כך עד סוף הסיבוב אך לא הבנתי למה הכוונה לכתוב בין גרשים , (ח”ע בין העמ’ הבא ו- 3 עה”ש,…
    אודה לך אם תעני
    המשך ערב מקסים

 3. שטיח מהמם

  באיזה שורה החלפת את הצבע? התחלתי לסרוג ונראה לי שבשורה ה-13. אני צודקת?
  המון תודה..!

 4. שלום ליאת!
  השטיח יפהפה.
  הרבה תודה על ההוראות!

  אני בסופו לפי ההוראות המתורגמות שלך ואני תוהה:
  – אני בשורה מתחילה את השורה הלפני אחרונה (הקשתות בצורת v) והשטיח פיצי, כרגע לפני סריגת 2 השורות האחרונות הוא בקוטר 75 ס”מ. כמה יצא לך הקוטר הסופי?

  – קצת יותר חשוב – איך יישרת את השטיח כך שכל שורות הגלים המחוררות במרכז השטיח עומדות פתוחות ויפות??? אללי! שלי מצ’וקמק! גם הצילום של השטיח של שרה רבקה מצ’וקמק ולא ברור בתמונה.

 5. המון תודה על העזרה

  דרך אגב, אשמח אם תעשי סרטון וידאו ביויוטיוב על סלסלה מרובעת הנסרגת כיחידה אחת ♥

 6. ההוראות כתובות באנגלית,
  יש אפשרות לכתוב אותן בעברית או להעלות תרשים ?

 7. רוצה לשתף אותך שבסוף השבוע האחרון סרגתי שני שטיחים מדהימים לפי ההוראות שלך,
  המון המון תודה!!

 8. אז את הליאת המוזכרת בהוראות המתוקנות – סרגתי את השטיח הזה לא מזמן… ועכשיו שאני יודעת שהשטיח התורכיז אפור הוא שלך – הוא ALL OVER בפינטרסט!!! איזה יופי!

 9. מגיבה שוב, כי יצא לי ממש יפה, ההוראות שלך כ”כ ברורות, תודה!, האמת שיצא לי לא ממש ישר, אלא גלי מעט לקראת הסוף, אבל אני חושבת שזה יצא כך, כי השתמשתי ב3 סוגים של חוט, עבה מידי, דק מידי ובינוני… אבל דווקא זה עשה את זה חגיגי… מתאים לחדר בנות :-) האם יש לך עוד הוראות (בסגנון הנ”ל) לשטיחים מיוחדים (אפילו בתשלום….) וגם למפיות תחרה? תודה! סיון

  1. הי סיון,
   עם תגובות כאלה את מוזמנת להגיב כמה שיותר. אם יצא לך גלי, זה יכול להיות בגלל ההבדלים בין החוטים. בעיקר בקטע של המניפות בסוף, אם משתמשים בחוט עבה יותר, רצוי להפחית ממס’ העמודים בכל מניפה.
   לגבי הדוגמאות… יש המון המון דוגמאות. כל דוגמא של מפית (Doily) את יכולה לבצע כשטיח בעצם… נסי לפשפש בלוחות הפינטרסט שלי (liat bentov). בהצלחה (:

 10. הי ליאת, השטיח ללא צל ספק מהמם ומאוד שמחתי לראות ולקרוא הוראות בעברית.
  יש משהו שאני לא מבינה בסיבוב מספר 5: את ההתחלה אני מבינה, אבל אחרי שאני עושה ח”ע לתוך מרווח 3 עה”ש, ועושה 5 ע”ש,
  פה אני נתקעת ולא מבינה היכן עושים את הח”ע הבא?

  המון תודה שני

  1. הי שני,

   בעיקרון, הרעיון של השורה הזאת הוא ליצור קשתות של עיני שרשרת (5) בין ה”שפיצים” של המשולשים, את צריכה לסרוג ח”ע נוסף לראש המשולש הבא, במרווח 3 עה”ש, ואז שוב, קשת של 5 עיניים למשולש הבא.
   מקווה שעוזר…
   ליאת

 11. כחובבת סריגה מושבעת, אני לא מבינה איך פספסתי את הבלוג שלך עד היום?! הדברים שאת עושה והכתיבה משובחים לגמרי! אשמח לדעת היכן ניתן להשיג את חוטי הטריקו (במיוחד הגוונים הטורקיז והאפור כמו שאת עשית) אני מאזור רחובות, תודה!

  1. הי סיוון,

   תודה (:
   באיזור רחובות אפשר למצוא בעיקר את החוטים המיובאים של סופרקיט, בחנויות היצירה והסריגה השונות… רוב החוטים שאני משתמשת בהם (ביניהם גם האפור והטורקיז) נרכשו בטריקוט, שנמצאים בעומר, אבל ניתן לראות את החוטים ולהזמין דרך האתר שלהם – http://www.tricote-shop.com/

 12. השטיח מהמם ושילוב הצבעים טורקיז ואפור שוס אמיתי! התחלתי לסרוג ומהר מאוד הסריגה קיבלה גלים, כאילו יש יותר מידי עיניים… האם זה בגלל גודל המסרגה ? האם היא דקה מידי ? השתמשתי במסרגה 9 ממ שהייתה לי בבית ובחוטי טריקו שאינם עבים במיוחד. אשמח לתשובתך. תודה :-)

  1. הי שלומית,
   לא סביר שהסיבה היא המסרגה, כי אם היא דקה מדי האפקט אמור היה להיות הפוך…
   הנטיה לטעות בדוגמא הזאת היא בדר”כ בשלב הקשתות, כשיוצרים יותר מידי מהן… אם בא לך, תשלחי לי צילום של השטיח ואבדוק אם אני מזהה את הבעיה (הכי טוב לשלוח לי בהודעה בדף הפייסבוק).
   :)

   1. לצערי מיהרתי לפרק את כל שלב הקשתות , כי השטיח נראה כמו חצאית פליסה…. :-) אבל את מרכז השטיח השארתי וכבר כאן ניתן לראות התחלה של גלים בסבב של 54 העמודים ( 3 בכל מרווח) אשלח לך לדף הפייסבוק. תודה. דרך אגב ההוראות שלך לשטיח מאוד ברורות :-)

   2. היי ליאת, תודה רבה, שלחתי לך צילום לדף הפייסבוק שלך בהודעות. אשמח אם תוכלי להתייחס לשאלתי שם. המון תודה מראש, שלומית :-)

  1. הי חלי,
   מקווה שאני מגיבה במקום הנכון… פספסתי את התגובה שלך, סליחה שלא הגבתי עד עכשיו… :(
   אם לא הצלחת לסדר את השטיח, יהיה הכי טוב לשלוח לי תמונה דרך דף הפייסבוק של עושה עיניים, ואנסה לראות אם אני יכולה לעזור :)
   ליאת

 13. הי ליאת , הגעתי לבלוג שלך דרך הבלוג של שרה רבקה :) ורציתי לשאול אותך לגבי החוטי טריקו, מה העובי שלהם? כאשר ניסיתי לרוג קערה מחוטי טריקן ( בצמר הולך לי יופי ) אז היא לא החזיקה כי כנראה שהמסגרה שלי היתה עבה מידי לחוטים. אזבמקביל לרכישה של מסרגה 10MM אודה לך אם תוכלי לכוון אותי לרוחב החוטים שאת משתמשת.

  תודה !!!!

  1. הי דקלה,
   קשה מאוד לדעת מראש לגבי העובי של החוטים כי זה מאוד מאוד משתנה בטריקו. העניין הוא לשחק עם עובי המסרגה. לסריגת סלסלות ותיקים, שצריכים “לעמוד” אני אסרוג לפעמים גם עם מסרגה 8 או 9, זה מאוד תלוי בחוט וגם בסריגה שלך. אין לי דרך לנקוב לך בעובי החוט… :(
   את צריכה לעשות קצת ניסיונות עד שתלמדי להרגיש את זה, או להתייעץ עם מישהי שיכולה לראות את העבודה שלך ואת החוטים… בכל מקרה, אם נראה לך שהחוטים שברשותך דקים, כשאת רוכשת מסרגה, תרכשי גם 9 ו- 8, שיהיה…

   1. היי,
    סיימתי עכשיו לסרוג את השטיח. כנראה שסרגתי בחוט פחות מתאים כיוון שהשטיח מסולסל ולא שוכב כמו השטיח שלך… אני מניחה שאין איך לתקן, אבל אם יש לך רעיון אשמח לשמוע…אוכל לשלוח לך תמונה אם תאמרי לי לאן.. תודה..חלי.

  1. הי אילנה, תודה! אם נרשמת לקבלת עדכונים בבלוג ובפייסבוק, את תקבלי עדכון על כל דבר חדש שיקרה כאן (:
   אני לא גרה בגדרה, אלא בכפר מרדכי, שזה ממש ליד (: אני מלמדת סריגה באופן קבוע בגדרה בחנות שנקראת מה קשור, וביבנה (:

 14. אפשר עוד שאלה? בסיבוב 4- לא הבנתי לאן אני סוגרת את 3 עיני השרשרת? לעמוד הראשון של השלישיה ? ואז ממנו שוב חצי עמוד?
  חן

  1. כל עוד אני ליד המחשב, זה אפילו מהר… (:
   כל פעם אחרי 3 עיני השרשרת את ממשיכה לשלישיה הבאה וסורגת שוב חצי עמ’, עמ’ קצר ועמ’ וכך הלאה. רק בסיום הסיבוב את סוגרת בע’ שטוחה לראש החצי עמ’ הראשון בסיבוב.

   1. שוב תודה :)
    הבנתי ועכשיו גם הבנתי את המבנה של ההוראות (מה שבסוגרים חוזרים עליו עד הסוף…) ומה שמחוץ לסוגרים זה הסיום.
    הקליטה איטית אחרי יום עבודה :)

 15. היי,
  בדיוק באתי להתחיל לסרוג ואני קוראת את ההוראות ונתקלתי במושג שלא ברור לי-למה את מתכוונת בעמוד קצר(בסיבוב 4)? (וליתר ביטחון אם את יכולה לרשום לי גם למה את מתכוונת בעמוד? :) )
  ממש תודה על ההוראות
  חן

  1. הי חן,

   עמוד – חוט על המסרגה, נעיצת המסרגה בעין המיועדת, חוט על המסרגה ומשיכת לולאה דרך העין, [חוט על המסרגה ומשיכת לולאה דרך 2 הלולאות הראשונות על המסרגה] פעמיים.

   עמוד קצר – חוט על המסרגה, נעיצת המסרגה בעין המיועדת, חוט על המסרגה ומשיכת לולאה דרך העין, חוט על המסרגה ומשיכת לולאה דרך כל 3 הלולאות שעל המסרגה.

 16. 1. קודם כל השטיח מ ה מ ם !!!!
  2. האם את יכולה לשלוח קישור לבלוג המקורי ? של שרה רבקה? תודה
  3. האם את יכולה להעלות בעצמך את התרגום להוראות לשטיח , אני לא יכולה לחכות כבר להתחיל !!
  והאם הוא מתאים גם לחוטים רגילים? אין לי מושג איך סורגים בטריקו , וגם לא ממש איפה לקנות
  אודה לתשובותיך , ותודה

  Moran Biton 0523602206

  1. הי מורן,

   אז עדכנתי כבר את הפוסט, עם הקישור לתרגום שלי לעברית ששרה רבקה העלתה אתמול, את יכולה למצוא אותו כאן – http://goo.gl/0c8ps

   אפשר לסרוג מחוטים רגילים, אבל גודל השטיח יצא קטן (יותר כמו מפית או מפה קטנה). אם את רוצה לסרוג מחוטים דקים יותר מטריקו, אני מציעה לסרוג עם כמה חוטים יחד, כדי להגיע לעובי חוט עבה.

   בכל מקרה, זה תלוי איפה את בארץ, אבל חפשי ברשת את חיננית, שמוכרים טריקו בקיבוץ אפק, את טריקוט שמוכרת דרך הרשת (נמצאת בדרום). בנוסף, גם בחלק מחנויות היצירה התחילו למכור לאחרונה חוטי טריקו. בהצלחה :)

 17. שלום לך עושה עיניים…באמת עושה עיניים לכזו סלסלה מדהימה
  רק לשת אותך שאנ מאוד אוהבת טוריקז והשילוב פשוט מדהים,
  ומכל הבלי ברירה יוצאים תמיד הדברים הכי מהממים.
  הייתי מעונינת לדעת איפה את ממוקמת על מנת לדעת אם רלווטי להצטר לסדנאותיך?
  מלבד זאת אם את כבר נותנת הוראות למה התירגום אינו שלם (רק קצורים) מאנגלית.
  אשמח להיות הלאה מעודכנת בפרטים המדהימים שלך.
  בברכה ויום טוב

  1. הי ציפורה (:

   אני מעבירה כיום שיעורי סריגה קבועים בגדרה וביבנה. בקרוב תהיה אופציה לסדנאות סריגה חד פעמיות, במיקומים שונים בארץ. מומלץ לעקוב ולהתעדכן בדף הפייסבוק, ואני מבטיחה לעדכן מידי פעם גם כאן (:

 18. מהמם. בכל פעם אני מתלהבת מחדש מהיופי ,מהדייקנות משילובי הצבעים בקיצור, מהממת. לגמרי.

   1. תודה רבההה לך ..אני מאוד מעריכה את זה שאת עונה להודעה שלי .. אני אנסה לשלוח תמונה לפייס שלך .. כי אחרי שסרגתי את הסיבוב החמישי נראה כאילו המשולשים שיוצאים יושבים אחד על השני ..עשיתי לפי ההראות חצי עמוד לתוך מרווח של 3 עין השרשרת ואז סרגתי 5 ע”ש כך עד סוף הסיבוב אך לא הבנתי למה הכוונה לכתוב בין גרשים , (ח”ע בין העמ’ הבא ו- 3 עה”ש,…
    אודה לך אם תעני
    המשך ערב מקסים

    1. היית צריכה לסרוג חצי עמוד לכל מרווח שבראש משולש מהסיבוב הקודם, ואז 5 ע”ש, ולחזור על זה לאורך הסיבוב. אם יצא מסולסל או צפוף יכול להיות שיש טעות מהסיבובים הקודמים, אני לא יכולה לדעת בלי לראות…

השאר תגובה